Jak wybrać idealne okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne to dla niektórych zaledwie element letnich kreacji, a przy okazji narzędzie służące do poprawy widoczności podczas przebywania na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że ich podstawową funkcją powinna być ochrona przed słońcem, które w dłuższej perspektywie może okazać się szczególnie groźne dla naszego wzroku. Unikajmy jednak kupowania okularów na targowiskach, w marketach czy sklepach z pamiątkami – choć kuszą niewielką ceną i bogatą ofertą wzorów, to nie zapewnią naszym oczom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Szukając okularów przeciwsłonecznych, które nie tylko będą się doskonale prezentować, ale posłużą także jako skuteczna osłona przed promieniami słonecznymi, warto rozejrzeć się w sprawdzonych miejscach. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w salonie optycznym w Leżajsku współpracującym z uznanymi dystrybutorami produktów optycznych.
Filtry jako podstawa wyposażenia dobrych okularów przeciwsłonecznych
Planując zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na obecność filtrów chroniących oczy przed działaniem słońca. Szczególnie ważne jest blokowanie promieniowania UV, ponieważ długotrwałe narażenie wzroku na kontakt z nim może być przyczyną wielu poważnych chorób gałki ocznej, w tym zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Na szczęście okulary z filtrem oznaczonym symbolem UV 400 blokują cały zakres promieniowania ultrafioletowego. Oprócz filtru UV istotna jest także polaryzacja. Stanowi ona dodatkową warstwę w soczewkach, która służy do zwiększania kontrastu oraz niwelowania oślepiających odblasków tworzących się na gładkich powierzchniach (np. mokrej drodze, przeszklonych budynkach), dzięki czemu możemy bez przeszkód rozróżniać kształty i kolory otoczenia. Okulary z polaryzacją doskonale sprawdzają się także nad wodą.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych?
Co ciekawe, barwa soczewek w okularach przeciwsłonecznych pełni nie tylko funkcję estetyczną, lecz pomaga także w odpowiedni sposób postrzegać kolory, które przekłamuje ludzkie oko. Dla przykładu – brązowe okulary najskuteczniej zatrzymują światło niebieskie, co pozwala oczom odpocząć, dlatego są one polecane osobom o wrażliwym wzroku. Kierowcy powinni sięgać po okulary żółte lub pomarańczowe, które wpływają na poprawę kontrastu widzenia po zmroku. Znów niebieskie okulary idealnie nadają się do noszenia w zmiennych warunkach pogodowych. Warto też sprawdzić, czy wytypowane okulary przeciwsłoneczne zostały wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Odgrywa ona podobną rolę co filtr polaryzacyjny, a dokładnie ogranicza efekt pojawiania się różnego rodzaju zjawisk świetlnych (refleksów, odblasków, cieni). W efekcie szkła są bardziej przejrzyste i nie rozpraszają naszej uwagi odbijającymi się w nich przedmiotami.